Hleb je jedna od onih namirnica koje skoro svako ima u svom domu, ali retko traje duže od nekoliko dana. Neki ga drže u frižideru, a neki zamrzavaju. Ako niste ljubitelj ovih metoda, znamo nešto što dokazano funkcioniše. Hleb će ostati svež i bez buđi čitavu nedelju bez potrebe da ga zamrznete ili umotate u plastiku.
Odgovor leži u pravilnom skladištenju i neobičnom, ali veoma efikasnom „uradi sam“ triku.
Zaboravite plastiku – hleb ne voli vlagu
Prvo pravilo: nikada ne čuvajte hleb u plastičnoj kesi. Plastika zadržava vlagu, a vlaga je idealan uslov za razvoj buđi. Hleb u plastičnoj kesi može ostati mekan, ali često počinje da buđa nakon samo dva dana.
Umesto toga, najbolje ga je čuvati u pamučnoj torbici ili umotan u kuhinjsku krpu, a zatim staviti u drvenu ili keramičku činiju za hleb – tzv. kutiju za hleb. Takve posude omogućavaju hlebu da „diše“, a istovremeno ga štiti od isušivanja.
Trik sa celerom ili jabukom
Zvuči neobično, ali komad celera (ili četvrtina jabuke) stavljen u kutiju za hleb može učiniti čuda. Celer i jabuka ispuštaju malo vlage u vazduh, ali ne toliko da bi se hleb nakvasio – već dovoljno da spreči da se isuši, a ima i antibakterijski efekat.
Važno: stavite voće ili povrće u malu činiju ili papirnu kesu tako da ne dodiruju sam hleb. Menjajte ga svaka 2-3 dana.
Držite ga dalje od toplote i sunca
Hleb se najbrže kvari ako ga držite u blizini šporeta, rerne ili na mestu gde je izložen direktnoj sunčevoj svetlosti. Idealno mesto za čuvanje hleba je suvo, tamno i prozračno mesto – kuhinjski ormarić ili ugao radne površine dalje od izvora toplote.
Može li papirna kesa da pomogne?
Da, ali samo kratkoročno. Papir usporava sušenje i omogućava hlebuda diše, ali nije dugoročno rešenje ako želite da traje cele nedelje. Kombinacija papirne kese i kutije za hleb ili pamučne tkanine je bolji izbor.