Poslednjih decenija rak se sve manje smatra bolešću starije populacije. Statistike i medicinska istraživanja sve više ukazuju na zabrinjavajući trend, a to je porast broja obolelih od raka kod mlađih osoba. Iako su uzroci ovog povećanja višestruki i još uvek nisu u potpunosti shvaćeni, glavni faktori uključuju promene u načinu života, navikama u ishrani, izloženosti zagađivačima životne sredine i genetskoj predispoziciji.
Nekoliko vrsta raka kod mlađih odraslih osoba je u porastu, što zbunjuje medicinske stručnjake. Sada je revolucionarna nova studija predstavila neke od najubedljivijih dokaza do sada o tome zašto se to dešava i otkrila ko je najugroženiji, izvještava Njujork Post. Studija, objavljena u časopisu Cancer Discovery, analizirala je više od dva miliona slučajeva i otkrila značajan porast raka u ranoj fazi.
Najveći porast je primećen kod četiri tipa karcinoma, odnosno raka dojke, debelog creva, bubrega i materice, što predstavlja šokantno povećanje slučajeva od 80 procenata u 2019. u poređenju sa 2010. Primjetno, oko 63 procenta ovih ranih karcinoma javlja se kod žena. Iako se stopa smrtnosti od većine vrsta raka među mladim odraslim osobama nije povećala, došlo je do povećanja slučajeva raka debelog creva, materice i testisa.
„Ovakvi podaci pružaju kritičnu polaznu tačku za razumevanje pokretača porasta stope raka u starosnim grupama sa ranim početkom“, rekla je glavna autorka Meredit Šils, viši istraživač u Nacionalnom institutu za rak, u saopštenju za javnost. Ona se nada da bi ovo istraživanje moglo da se prevede u efikasne mere za prevenciju i rano otkrivanje raka.
„Kao jedan primer, nedavne smernice su smanjile starosnu dob za početak skrininga za rak dojke i debelog creva, barem delimično, na osnovu zapažanja da se stope ovih karcinoma povećavaju u mlađoj dobi“, rekla je Šils. Istraživači su sugerisali da rastuća stopa gojaznosti može biti značajan faktor, pošto je nekoliko ovih karcinoma povezano sa prekomernom težinom.
Drugi potencijalni uzroci uključuju promene u reproduktivnim obrascima, kao što je odloženo rađanje, što može negativno uticati na rizik od raka dojke. Sa pozitivne strane, napredak u otkrivanju raka i promene u smernicama za skrining takođe mogu igrati ulogu u identifikaciji više slučajeva u mlađem uzrastu.
Ovaj trend nije izolovan. Globalna studija objavljena 2023. otkrila je da su se slučajevi ranog raka širom sveta povećali za 79 procenata između 1990. i 2019. Studija je takođe otkrila porast smrtnosti od raka od 27,7 procenata, predvođen rakom dojke, traheje, pluća, creva i želuca.
Karcinomi bronhija i prostate su zabeležili najveći porast od 1990. godine, a Severna Amerika je proglašena za jednu od zemalja sa najvećom incidencom raka ranog početka. Ova studija, koju su delom vodili istraživači u Kini, pripisala je povećanje „zapadnjačkoj ishrani“ koja sadrži prekomerne količine soli, crvenog mesa i alkohola, kao i lošim navikama u vežbanju i prekomernoj težini.
(Večernji list)