Rak jajnika se često naziva „tihi ubica“ jer su njegovi simptomi nespecifični i žene ih često pripisuju svakodnevnim bolestima. Docent, dr. Danijel Bursać, dr.med. specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista za ljudsku reprodukciju, objašnjava za Net.hr koliko života ova opaka bolest oduzima, koji su njeni najčešći simptomi, koje preventivne mere postoje i da li pomažu biljni tretmani.

Šta je rak jajnika?

„Kancer jajnika je maligno oboljenje koje nastaje kada određene ćelije jajnika počnu nekontrolisano da se umnožavaju, izgube sposobnost apoptoze (programirane ćelijske smrti) i formiraju tumor. Ako se tumor ne leči, može da se proširi na druge delove tela, što se tada naziva metastatska bolest“, objasnio je dr Bursać.

Rak jajnika najčešće pogađa žene u postmenopauzi, odnosno starije životne dobi, ali se može, ređe, javiti i kod mlađih žena.

„Postoji više vrsta tumora jajnika, od kojih su najčešći epitelni tumori. Tumori strome i germinativnih ćelija mogu da luče hormone, što može dovesti do hormonalnih poremećaja kao što su neredovne menstruacije ili pojava muških polnih karakteristika kod žena“, rekao je ginekolog.

Uzroci raka jajnika

Dr Bursać je rekao da se ne zna tačan uzrok raka jajnika, ali da postoji niz faktora koji povećavaju rizik od razvoja ove bolesti. Rak jajnika najčešće nastaje kao rezultat kombinacije genetskih, hormonalnih, reproduktivnih i uticaja životne sredine“, primetio je on.

Najvažniji faktori rizika za rak jajnika su:

  • godine,
  • porodična istorija i genetika,
  • reproduktivna istorija,
  • gojaznost,
  • pušenje itd.

Rizik raste sa godinama, posebno nakon 50. Najveći broj slučajeva javlja se između 55. i 75. godine.

„Pozitivna porodična anamneza i genetika (majka, sestra ili ćerka sa rakom jajnika ili dojke) značajno povećavaju rizik. Oko deset do 20 odsto slučajeva povezano je sa naslednim mutacijama gena, najčešće BRCA1 i BRCA2, ali i sa nekim drugim sindromima poput Linčevog sindroma“, istakla je dr Bursać.

„Statistički značajna razlika u učestalosti karcinoma jajnika utvrđena je kod žena koje nikada nisu rađale ili su se rađale kasno, kao i kod onih sa kasnijom menopauzom ili ranom menarhom. Prekomerna telesna težina i ishrana bogata zasićenim mastima mogu povećati rizik, kao i pušenje“, dodaje doktorka.

Simptomi raka jajnika

Rak jajnika je specifičan po tome što u ranim stadijumima često nema jasnih simptoma ili su veoma blagi i nespecifični, zbog čega se ova bolest najčešće otkriva tek u poodmakloj fazi. U ranim fazama može izazvati nejasan nelagodnost u donjem delu stomaka.

Najčešći simptomi raka jajnika su:

  • Nadimanje i osećaj punoće u stomaku,
  • Bol ili pritisak u donjem delu stomaka i karlice,
  • Gubitak apetita (osećaj sitosti nakon što jedete vrlo malo ili gubitak interesovanja za jelo),
  • Promene u varenju (zatvor, dijareja, stomačne tegobe, nadimanje, povraćanje, žgaravica),
  • Promene u mokrenju (često, hitno ili bolno mokrenje, osećaj pritiska na bešiku, nevoljno curenje urina),
  • Neredovno vaginalno krvarenje ili iscjedak,
  • Bol tokom seksualnog odnosa (dispareunija),
  • Bol u donjem delu leđa,
  • Umor,
  • Malaise
  • Neobjašnjivi gubitak ili povećanje težine, itd.

„Bez obzira na navedeno, postoje znaci na koje treba obratiti pažnju, posebno ako su novi, traju duže od nekoliko nedelja i ne nestaju nakon osnovnih mera ili terapije“, upozorio je dr Bursać.

„Zbog njihove nespecifičnosti i sličnosti sa digestivnim ili urinarnim poremećajima, mnoge žene simptome pripisuju starenju, stresu ili benignim bolestima, što doprinosi kasnoj dijagnozi. Više od 70 odsto svih slučajeva raka jajnika dijagnostikuje se u uznapredovalom stadijumu, kada su šanse za izlečenje manje. Rak jajnika se često naziva ‘tiha bolest’, a ne skriva se“, rekao je on.

Kako se otkriva rak jajnika?

Dijagnoza karcinoma jajnika podrazumeva kombinaciju kliničkog pregleda, snimanja (CT, MR, PET-CT) i laboratorijskih pretraga (Ca 125, testiranje na BRCA 1, BRCA 2 i druge gene) i, za konačnu potvrdu, patohistološku analizu tkiva“, objasnio je ginekolog.

Lečenje raka jajnika

Dr. Bursać je rekao da lečenje karcinoma jajnika zavisi od stadijuma bolesti u trenutku postavljanja dijagnoze i da najčešće uključuje operaciju i hemoterapiju.

„Prognoza zavisi od stadijuma bolesti u trenutku postavljanja dijagnoze. Rano otkrivanje značajno povećava šanse za uspešno lečenje“, primetio je on.

Smrtnost od raka jajnika

„Rak jajnika je jedan od najsmrtonosnijih ginekoloških karcinoma zbog čestog kasnog otkrivanja i nespecifičnih simptoma.U svetu je, prema procenama za 2020. godinu, oko 314.000 žena obolelo od raka jajnika, dok je oko 207.000 žena umrlo.

Petogodišnje preživljavanje u velikoj meri zavisi od stadijuma bolesti: kod raka ograničenog na jajnik iznosi oko 94 odsto, kod raka koji se širi na okolna tkiva i limfne čvorove je oko 73 odsto, a kod raka koji se širi na udaljene organe iznosi samo oko 25 odsto.

Rak jajnika je drugi po učestalosti ginekološki karcinom po mortalitetu u svetu i najčešći uzrok umiranja među malignim tumorima ženskih polnih organa“, upozorila je dr Bursać.

Prirodne metode i biljni lekovi za rak jajnika

Ginekolog je upozorio da je rak jajnika ozbiljna bolest za koju konvencionalna savremena medicina preporučuje hirurško lečenje i hemoterapiju kao primarne metode terapije.

„Prirodne metode i biljni lekovi se mogu koristiti kao dodatak standardnom lečenju, ali nema naučnih dokaza da prirodni lekovi sami mogu da izleče rak jajnika. Prirodni pristupi kao što su upotreba kurkume, đumbira, zelenog čaja, lekovitih pečuraka i ishrana bogata antioksidansima mogu pružiti podršku tokom lečenja raka jajnika, ali ne mogu da zamene standardne medicinske metode“, rekao je on.

Prevencija raka jajnika

Prevencija raka jajnika zasniva se na kombinaciji medicinskih, životnih i nutritivnih mera, uz identifikaciju faktora rizika i zaštitnih faktora.

„Iako ne postoji apsolutna zaštita, brojne strategije mogu značajno smanjiti rizik od razvoja ove bolesti. Najvažnija mera prevencije i ranog otkrivanja raka jajnika su redovni ginekološki pregledi, uključujući i ultrazvučne preglede. Edukacija o simptomima i faktorima rizika omogućava ženama da na vreme prepoznaju promene i potraže savet lekara“, rekla je dr Bursać.

„Rak jajnika je, kako smo ranije naveli, jedan od najčešćih, ali i najsmrtonosnijih vrsta karcinoma koji se susreće u ženskoj populaciji. Edukacija i redovni preventivni godišnji pregledi svakako će doprineti ranom otkrivanju raka jajnika i boljim ishodima lečenja“, dodao je on.

„U današnjem vremenu globalizacije i dostupnosti medicinskih usluga koje pružaju mogućnost ranog otkrivanja bolesti, stopa morbiditeta i mortaliteta od raka jajnika svakako bi trebalo da bude niža od one sa kojom se susrećemo i ‘borimo’. Iz svega navedenog možemo zaključiti da su edukacija i redovni pregledi neophodni za uspešno otkrivanje i lečenje ove bolesti“, rekao je lekar.

(Net.hr)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu