U Italiji se ovih dana pokrenula rasprava oko prezimena koja se deci dodeljuju po rođenju. Kao i u većini država, u slučaju da majka i otac nemaju isto prezime, roditelji se uglavnom odlučuju da svom detetu daju ili oba prezimena ili pak prezime oca, ali italijanski bivši ministar kulture Dario Franceschini želi da podstakne promene te vekovne prakse.

„Umesto da stvaramo beskrajne probleme s dvostrukim prezimenima, nakon vekova u kojima su deca uzimala očevo prezime, želimo da se prema novom zakonu uzima samo majčino prezime“, najavio je Franceschini, inače iz redova Demokratske stranke.

Kako je objasnio, cilj ovog zakona bio bi „nadoknaditi nepravdu koju su žene trpele vekovima“ jer su njihova deca automatizmom dobijala prezimena oca. Italijanski sud još je 2022. presudio kako je dosadašnja praksa diskriminišuća i štetna za identitet deteta, smatrajući kako bi deca trebalo da dobiju prezimena oba roditelja i to redosledom koji su oni dogovorili.

Franceschinija su u italijanskom parlamentu kritikovali desničari i optuživali da time samo želi da pridobije medijsku pažnju, dok mu je Mateo Salvini, vođa ekstremno desne Lige, poručio putem X-a da je rešenje levice na sve probleme „izbrisati očeve s lica zemlje“. „Zar nemate druge prioritete“, poručio mu je.

Italija tu nije izuzetak. Zemlje u svetu uglavnom su nastavile tradiciju gde se očevo prezime prenosi s kolena na koleno. Prema nekim skorašnjim istraživanjima, tek 5 posto muškaraca u braku uzelo je prezime svoje supruge, dok će svoje prezime zadržati tek svaka peta žena u SAD-u. Slično je i s decom – tradicija uzimanja očevog prezimena toliko je ustaljena da se gotovo pa i ne propitkuje.

U Portugalu su dva prezimena uobičajena, prvo je majčino

Majčino prezime uglavnom nije zanemareno tek u hispanskim državama gde dete uglavnom dobija dva prezimena – prvo od oca, a drugo od majke. Odredbu da prvo prezime mora biti očevo Španija je čak držala kao zakonski imperativ, ali 1999. roditeljima je dopušteno da sami biraju koji će redosled odabrati. Portugal se tu može istaknuti među retkim državama gde su dva prezimena uobičajena, ali je prvo prezime majčino.

Ali, kako Balkan nije Španija tako ni prezimena uglavnom nisu majčina. Ali u isto vreme, prezime ne čini porodicu, kažu korisnici Reddita iz susedne Hrvatske u raspravi koja je bila pokrenuta upravo na ovu temu. Brojnima je važno i kakvo je prezime pa će češće zadržati svoje ako jednostavno lepše zvuči. Nekolicina je spomenula i skandinavski model po kojem planiraju da zasnuju porodicu.

„Ja sam muško. I preferirao bih da žena ostavi svoje prezime, a detetu se daju oba prezimena. Pa kad dete odraste, može odabrati koje će prezime predati svojem potomku“, kažu.

Koje prezime nosi dete u Srbiji ako roditelji imaju različita prezimena?

Neretko se dešava da supružnici koji se različito prezivaju ne mogu da se dogovore da li će dete nositi očevo, ili majčino prezime.

– Prema članu 345 Porodičnog zakona, prezime deteta se određuje prema prezimenu jednog, ili oba roditelja. Međutim, kada se kaže oba roditelja to se odnosi na zajedničko prezime. Dakle dete može da ima samo jedno prezime – očevo, ili majčino ukoliko se oni različito prezivaju – navode iz Uprave grada Beograda za Telegraf.

Takođe, ukoliko supružnici nemaju isto prezime, sva njihova zajednička deca se moraju istovetno prezivati. Ne može da se dogodi da starije dete ima majčino, a mlađe očevo prezime.

– Roditelji koji se različito prezivaju pri upisivanju prvog deteta imaju izbor – da li će detetu dati očevo, ili majčino prezime. Nakon toga, sva njihova zajednička deca moraju da imaju isto prezime kao i prvorođeno dete. To je zakonom regulisano, u smislu zaštite deteta -objašnjava Nemanja Đurović, matičar sa opštine Zvezdara.

Veći problem su današnja imena dece

Ono što više utiče na decu, smatra psihološkinja, jesu imena koja im roditelji daju.

„U poslednje vreme je velika razlika u odnosu na ranije. Imena su počela da se izmišljaju, ona su proizvoljna. Ipak, vratila bih se na odluku roditelja. Deca, kada su mala i u vrtiću, retko će doživeti odbijanje od vršnjaka zbog imena jer u tom uzrastu deca nisu stekla iskustvo i ne znaju toliko različitih imena“, rekla je za Index.hr psihološkinja Iva Pjaca. Veći problemi nastaju u osnovnoj školi.

„Ima više prosuđivanja, može se desiti da deca budu na meti zbog neuobičajenog imena. Ali nažalost više nije samo zbog imena. Ovo nasilje je u poslednje vreme zaista uzelo maha i to je nešto što se dešava bez obzira kako se neko zove. Zato je važno imati dobru saradnju sa školom, nastavnicima, roditeljima i drugima. Ako se nešto desi, treba da se javi neko u školi da odmah obavesti nastavnika. uznemiravati“, dodaje ona.

„Birajte imena u skladu sa društvom i sredinom u kojoj dete živi“

Dakle, kada su prezimena u pitanju, Pjaca kaže da roditelji imaju odrešene ruke. Kada su imena u pitanju, psiholog savetuje: „Sagledajteširu sliku. Gde živite, kakvi su vam planovi za budućnost, kako bi ime bilo u skladu sa društvom i sredinom u kojoj dete živi“, kaže ona.

(Index.hr)

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu